Robocikowo>ROBOCIKOWO
Sztuczna Inteligencja

Tencent otwiera wagi Hy4 Preview: 770 mld parametrów, 49 mld aktywnych

Pan Robocik1 września 2026 · 3 min czytania
Tencent otwiera wagi Hy4 Preview: 770 mld parametrów, 49 mld aktywnych

Tencent udostępnił 28 sierpnia 2026 roku Hy4 Preview — model na otwartych wagach z architekturą MoE: 770 mld parametrów łącznie, 49 mld aktywnych. To ponad dwukrotny skok skali wobec Hy3 i pierwszy model firmy, który brał udział w optymalizacji własnej infrastruktury.

Najważniejsze w skrócie

  • MoE 770 mld parametrów łącznie i 49 mld aktywnych — Hy3 miał 295 mld i 21 mld
  • Okno kontekstu ponad 1 mln tokenów, czterokrotnie większe niż 256 tys. w Hy3
  • Wagi na Hugging Face: 1,56 TB, licencja Apache 2.0, brak modalności wizyjnej
  • 2,99/4,00 na 203 wewnętrznych zadaniach inżynieryjnych, przed Kimi K3 (2,94) i GLM-5.3 (2,92)
  • API przez Tencent Cloud TokenHub i OpenRouter, od 0,834 USD za milion tokenów wejściowych

Skala rośnie szybciej niż koszt zapytania

Przy 770 mld parametrów w całym modelu każdy token angażuje tylko 49 mld z nich. Udział aktywnych spadł z około 7 proc. w Hy3 do niespełna 6,4 proc., więc Tencent kupił pojemność bez proporcjonalnego wzrostu kosztu inference. Koszt leży gdzie indziej: wagi zajmują 1,56 TB wobec 598 GB w Hy3, co wyklucza uruchomienie poza klastrem serwerowym. Model przyjmuje tylko tekst, a szablon czatu daje tryby rozumowania high / no_think: Dwa ustawienia parametru reasoning_effort w szablonie czatu Hy4. Domyślne high uruchamia rozbudowany łańcuch rozumowania, a no_think wyłącza ten etap i daje odpowiedź bezpośrednią. — domyślny „high” i „no_think”.

Przewaga liczona w setnych punktu

Wyniki pochodzą z wewnętrznej oceny: 163 ekspertów przeszło przez 203 zadania inżynieryjne, a Hy4 Preview uzyskał 2,99 na 4,00 — minimalnie lepiej niż Kimi K3 (2,94) i GLM-5.3 (2,92). To test zaprojektowany przez producenta, niezależnych wyników na razie brak. Ciekawsza jest inna deklaracja Tencentu: Hy4 sam poprawił infrastrukturę inference, podnosząc przepustowość o 31,8 proc.

ModelParametry łącznieParametry aktywneOkno kontekstuWynik (203 zadania)
Hy4 Preview770 mld49 mldponad 1 mln tokenów2,99
Hy3295 mld21 mld256 tys. tokenów
Kimi K32,94
GLM-5.32,92
Hy4 Preview na tle poprzednika i konkurencji. Wynik w skali do 4,00 pochodzi z wewnętrznej oceny Tencentu na 203 zadaniach inżynieryjnych.
31,8%wzrost przepustowości inference po optymalizacji wykonanej przez sam model Hy4deklaracja Tencentu

Dostępność i cennik

Model działa w WorkBuddy, CodeBuddy, Yuanbao i ima, przy czym w dwóch pierwszych jest bezpłatny przez dwa tygodnie od premiery. API prowadzi przez Tencent Cloud TokenHub i OpenRouter, z osobną, najniższą stawką za tokeny cache-hit: Fragment promptu, który dostawca ma już przetworzony i trzyma w pamięci podręcznej. Takie tokeny rozlicza się po stawce znacznie niższej niż zwykłe tokeny wejściowe..

Cennik API Hy4 Preview za milion tokenów:

0,834 USDtokeny wejściowe (ok. 3 zł)
2,501 USDtokeny wyjściowe (ok. 9 zł)
0,042 USDtokeny trafione w cache

Dlaczego to ważne?

Otwarte wagi na licencji Apache 2.0 przy tej skali zmieniają układ sił: zespoły, które dotąd wybierały między zamkniętym API a znacznie słabszym modelem lokalnym, dostają trzecią opcję. Jednocześnie 1,56 TB to bariera sprawiająca, że otwartość jest tu realna głównie dla operatorów infrastruktury, a nie dla pojedynczych firm. Deklarowana samooptymalizacja modelu przez model wymaga niezależnego potwierdzenia, zanim stanie się argumentem rynkowym.

Co dalej?

  • Oznaczenie „preview” wskazuje na wersję niefinalną — Tencent nie podał daty stabilnego Hy4
  • Bezpłatny dostęp w WorkBuddy i CodeBuddy wygasa około 11 września 2026
  • Wagi są publiczne i model jest na OpenRouter, więc wynik 2,99/4,00 da się zweryfikować spoza Tencentu

Źródła

Udostępnij ten artykuł